pieniadz.pl

Raport miesięczny za marzec 2014

14-04-2014

Zarząd Pharmena S.A. przekazuje raport miesięczny za marzec 2014 r.

1. Opis tendencji i zdarzeń w otoczeniu Emitenta

Według Zarządu, w marcu 2014 r. w otoczeniu Emitenta nie wystąpiły zjawiska czy tendencje, które mogłyby mieć istotny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

W marcu 2014 r. Pharmena osiągnęła przychody ze sprzedaży dermokosmetyków w wysokości ponad 2 175 tys. zł. Uzyskane przychody były wyższe o blisko 22% wobec przychodów osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wyższa sprzedaż w marcu 2014 roku spowodowana była głównie akcjami promocyjno-reklamowymi w punktach sprzedaży i hurtowniach oraz wynikiem rozpoczęcia współpracy z nowymi sieciami aptecznymi.

W omawianym okresie Pharmena S.A. poszerzała dostępność produktów oraz podejmowała działania marketingowe w celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży oferowanych produktów. W celu rozpoczęto współpracę na terenie Polski z:

1) siecią aptek Euro-Apteka w zakresie sprzedaży produktów z linii Dermena oraz działań marketingowych. EURO-APTEKA to sieć aptek, działająca na terenie Polski od 2001 roku. Sieć należy do międzynarodowego Holdingu Euro Apotheca. W Polsce Euro-Apteka obecna jest w 35 miastach i posiada obecnie 65 aptek. W tej grupie są duże apteki w centrach handlowych z dogodną salą samoobsługową oferujące bardzo bogaty asortyment, jak i mniejsze wyspecjalizowane apteki przyszpitalne i przy przychodniane oraz apteki lokalne w miejscach dogodnych dla pacjentów mniejszych miejscowościach.

2) siecią aptek Ziko Apteka w zakresie sprzedaży produktów z portfela Spółki oraz działań marketingowych. Ziko Apteka to sieć aptek, działająca na terenie Polski od 2004 roku. Sieć posiada aktualnie blisko 40 drogerii i aptek w ponad 10 głównych miastach Polski, serwis apteki internetowej (www.e-zikoapteka.pl) oraz drogerię internetową (www.e-zikodermo.pl). Sieć Aptek Ziko jest siecią ze 100% polskim kapitałem prywatnym.

Zarząd Pharmena S.A. szacuje, iż współpraca z w/w sieciami aptek w ciągu najbliższych kilku lat w istotny sposób przyczyni się do zwiększenia przychodów Spółki ze względu na dynamiczny rozwój tych sieci aptek w Polsce. Zasady współpracy zostały ustalone na warunkach rynkowych.

W marcu 2014 r. Emitent opublikowała Jednostkowy Raport Roczny za 2013 (raport roczny nr 12/2014 z 14 marca 2014 r.) i Skonsolidowany Raport Roczny za 2013 (raport roczny nr 13/2014 z 14 marca 2014 r.), w których podsumowano dokonania Grupy Kapitałowej Emitenta oraz zaprezentowano wyniki finansowe (na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym) za rok 2013 wraz z opiniami i raportami biegłego rewidenta z badania tych sprawozdań finansowych.

Zarząd Emitenta pragnie podkreślić, iż w roku 2013 Grupa Kapitałowa pomyślnie zrealizowała przyjętą strategię. W obszarze działalności dermokosmetycznej Grupa Kapitałowa zwiększyła przychody o blisko 55% w porównaniu do roku 2012. Tak dynamiczny wzrost przychodów był efektem wprowadzenia do obrotu nowych produktów z linii Dermena, których udział w przychodach ogółem stanowi już 26%. Jednocześnie Grupa kontynuowała strategię zwiększenia dostępności produktów poprzez poszerzanie sieci dystrybucji o nowe apteki i drogerie. Ponadto, w 2013 roku Grupa wdrożyła GMP kosmetyczne we wszystkich obszarach produkcji dermokosmetyków, zarówno u podwykonawców (bezpośrednich wytwórców), jak i w postępowaniu z wyrobem gotowym w Grupie.

W obszarze dermokosmetyków Grupa Kapitałowa osiągnęła również znacznie lepsze wyniki finansowe na każdym poziomie rachunku ZiS. Zysk na działalności operacyjnej zwiększył się blisko o 50% i osiągnął wartość 2 981 tys. złotych, a zysk netto wzrósł do poziomu 2 026 tys. złotych co dało blisko 40% wzrost w porównaniu do 2012 roku. Istotny wpływ na osiągnięte wyniki miały niższe koszty wytwarzania oraz niższy udział kosztów ogólnego zarządu w przychodach w porównaniu do 2012 roku. Natomiast działalność Grupy w obszarze badań nad innowacyjnym lekiem oraz w obszarze wdrożenia na rynek innowacyjnego suplementu diety generowała w ubiegłym roku wyłącznie koszty. Dlatego też, Grupa Kapitałowa na poziomie skonsolidowanym wykazała stratę netto w wysokości 2 843 tys. złotych. Jednakże dzięki dynamicznemu wzrostowi wyników osiąganych na dermatologii Grupa Kapitałowa zanotowała stratę o niższą o 30% w porównaniu do roku 2012.

W obszarze wprowadzenia na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy Grupa Kapitałowa, zgodnie z przyjętą strategią, złożyła wniosek o autoryzację 1-MNA jako nowego składnika żywności. Ocena wniosku o autoryzację 1-MNA prowadzona jest w Wielkiej Brytanii przez Food Standards Agency (FSA) we współpracy z Advisory Committee on Novel Foods and Processes (ACNFP). Wniosek został zaakceptowany od strony formalnej przez FSA oraz przeprowadzone zostały konsultacje społeczne wniosku. Obecnie zgłoszenie jest przedmiotem oceny merytorycznej. Ponadto, opracowano formację suplementu diety, który po otrzymaniu autoryzacji składnika 1-MNA jako nowej żywności zostanie wprowadzony na rynek.

W obszarze leku przeciwmiażdżycowego Grupa Kapitałowa kontynuowała badania nad innowacyjnym lekiem w dyslipidemii. W ubiegłym roku przeprowadzono badania biodostępności, a otrzymane wyniki potwierdziły wcześniejsze założenia dotyczące bezpieczeństwa stosowania w wyższych dawkach preparatu zawierającego 1-MNA. Uzyskane wyniki badań biodostępności umożliwiły oszacowanie wysokości dawki leku 1-MNA, która jest obecnie przedmiotem badań klinicznych II fazy ("Proof of concept"). Badania fazy II finansowane są z przeprowadzonej w czerwcu 2013 roku nowej emisji akcji serii D , z której Spółka pozyskała 13,2 mln złotych.

2014 rok jest kolejnym wyzwaniem dla Grupy. W zakresie działalności dermokosmetycznej Grupa zamierza kontynuować działania związane z poszerzaniem sieci dystrybucji oraz planuje przeprowadzenie szeregu działań marketingowych pozwalających na dalsze dynamiczne zwiększanie sprzedaży, w szczególności na produktach w prowadzonych do obrotu w 2012 roku. Ponadto, Grupa kontynuować będzie prace badawcze nad nowymi produktami, które w przyszłości zapewnić mają istotny wolumen obrotu. W obszarze innowacyjnego suplementu diety Grupa zamierza przeprowadzić badania toksykologiczne celem uzupełnienia dokumentacji zgłoszeniowej i kontynuować proces autoryzacji w Food Standards Agency. Wdrożenie na rynek innowacyjnego suplementu diety pozwoli Grupie na dalsze dynamiczne zwiększanie przychodów ze sprzedaży w najbliższych latach. W zakresie badań nad innowacyjnym lekiem Grupa planuje zakończyć obecnie prowadzone badania kliniczne fazy II i zaprezentować wyniki największym na świecie innowacyjnym koncernom farmaceutycznym.

Podsumowując, rok 2013 był bardzo udany dla Grupy Kapitałowej. Ponadprzeciętny wzrost przychodów, poprawa wyników finansowych (osiąganych na dermatologii) na każdym poziomie rachunku ZiS, pozyskanie środków na badania nad innowacyjnym lekiem w dyslipidemii oraz rozpoczęcie procesu autoryzacji 1-MNA jako nowego składnika żywności pozwalają z optymizmem patrzeć na 2014 rok. Osiągnięcie zakładanych celów nie byłoby jednak możliwe bez zaangażowania Pracowników, Doradców i Partnerów Biznesowych, którym bardzo dziękuję za współpracę. Chciałbym również podziękować Akcjonariuszom i Inwestorom Giełdowym za wsparcie i zaufanie, jakim obdarzyli Zarząd.

Szczegółowe dane finansowe wraz z komentarzem Zarządu zostały zawarte w jednostkowym i skonsolidowanym raporcie rocznym za rok 2013 r.

Spółka w marcu 2014r. po raz kolejny została zakwalifikowana do indeksu NCIndex30 oraz do prestiżowego segmentu NC LEAD.

Indeks NCIndex30 obejmuje swoim portfelem 30 najbardziej płynnych spółek notowanych na NewConnect. Zgodnie z metodyką indeksu w skład NCIndex30 po sesji w dniu 21 marca 2014 r. ponownie znajdą się akcje PHARMENA S.A.

Prestiżowy segment spółek NC LEAD obejmuje spółka charakteryzujące się wysoką płynności akcji oraz rzetelnym wypełnianiem obowiązków informacyjnych i zasad ładu korporacyjnego.

W obszarze prac nad suplementem diety 1-MNA w raportowanym okresie miały miejsce następujące zdarzenia:

1) w dniu 12 marca 2014 r. Cortria Corporation, Spółka zależna PHARMENA S.A. zawarła umowę na przeprowadzenie badań toksyczności podprzewlekłej (90-dniowej) na modelach zwierzęcych , celem uzupełnienia wniosku o autoryzację 1-MNA jako nowego składnika żywności w trybie art. 4 rozporządzenia nr 258/97.

Emitent planuje rozpocząć badania w zakresie toksyczności podprzewlekłej 1 kwietnia b.r., a po ich zakończeniu przedstawić wyniki Advisory Committee on Novel Foods and Processes (ACNFP), który we współpracy z Food Standards Agency (FSA) prowadzi ocenę wniosku o autoryzację 1-MNA jako nowego składnika żywności. Emitent wyjaśnia ponadto, iż do wniosku o autoryzację 1-MNA dołączył wyniki badań toksyczności przeprowadzonych w okresie 28 dni. Po zapoznaniu się z wynikami badań, Komitet ACNFP poprosił Spółkę o przedłożenie wyników badań również w dłuższym okresie czasu (90-dni).

Procedura określona przepisami art. 4 Rozporządzenia 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r., dotyczy żywności i jej składników, które nie posiadają historii bezpiecznego spożycia we Wspólnocie, tzn. nie były używane w żywności przed 15.05.1997 r. w żadnym Państwie Członkowskim UE. Celem poddania 1-MNA tej procedurze jest dowiedzenie za pomocą dostępnych dla PHARMENA S.A. badań i publikacji naukowych bezpieczeństwa jego stosowania w proponowanym zakresie. W ramach procedury podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie nowego składnika żywności do obrotu we Wspólnocie składa wniosek do Państwa Członkowskiego, w którym produkt ma być wprowadzony na rynek po raz pierwszy. Dodatkowa ocena naukowa na szczeblu europejskim może okazać się niezbędna, wówczas dokona jej Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Po przeprowadzeniu pełnej oceny Komisja Europejska wydaje decyzję zezwalającą na wprowadzenie do obrotu nowej żywności.

Pozytywne przeprowadzenie procesu autoryzacji umożliwi wprowadzenie suplementu diety na rynki krajów Unii Europejskiej.

Suplement diety zawierający 1-MNA będzie innowacyjnym produktem posiadającym zdolność do wpływania na biomarkery ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz do stymulowania produkcji endogennej (naturalnej) prostacykliny. Niski poziom prostacykliny w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy. Badania wykazały, że stężenie endogennego 1-MNA w organizmie człowieka maleje wraz z wiekiem. Dzięki suplementacji diety 1-MNA można wpływać na poziom 1-MNA w organizmie, a tym samym stymulować wydzielanie prostacykliny ograniczając ryzyko powstania miażdżycy.

Ponadto, w marcu 2014 r. Grupa Kapitałowa Emitenta kontynuowała prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami oraz poszukiwania nowych zastosowań substancji czynnych chronionych patentami i zgłoszeniami patentowymi należącymi do Grupy Kapitałowej Emitenta.

2. Realizacja celów emisji

W marcu 2014 r. Pharmena S.A. nie wydatkowała bezpośrednio środków pieniężnych na cele emisyjne. Natomiast w omawianym miesiącu spółka zależna Cortria Corporation wydatkowała środki przede wszystkim na badania kliniczne II fazy innowacyjnego leku przeciwmiażdżycowego 1-MNA.

3. Zestawienie raportów publikowanych przez Emitenta w okresie od 01.03.2014 r. do 31.03.2014 r.

W okresie objętym niniejszym raportem Pharmena S.A. opublikowała następujące raporty w systemie EBI:

 Raport bieżący nr 9/2014 z dnia 06-03-2014 r. - Rozpoczęcie współpracy z siecią aptek Euro-Apteka

 Raport bieżący nr 10/2014 z dnia 10-03-2014 r. - Zmiana terminu publikacji raportu rocznego za rok 2013

 Raport bieżący nr 11/2014 z dnia 12-03-2014 r. - Zawarcie umowy na przeprowadzenie badań toksyczności w ramach projektu suplementu diety 1-MNA

 Raport bieżący nr 12/2014 z dnia 14-03-2014 r. - Jednostkowy Raport Roczny za rok 2013

 Raport bieżący nr 13/2014 z dnia 14-03-2014 r. - Skonsolidowany Raport Roczny za rok 2013

 Raport bieżący nr 14/2014 z dnia 14-03-2014 r. - Raport miesięczny za luty 2014

 Raport bieżący nr 15/2014 z dnia 17-03-2014 r. - Oświadczenie o trwałym niestosowaniu zasady nr 9.2 ładu korporacyjnego

 Raport bieżący nr 16/2014 z dnia 17-03-2014 r. - Zakwalifikowanie PHARMENA S.A. do indeksu NCIndex30

 Raport bieżący nr 17/2014 z dnia 25-03-2014 r. - Rozpoczęcie współpracy z siecią aptek Ziko Apteka

 Raport bieżący nr 18/2014 z dnia 28-03-2014 r. - Zakwalifikowanie PHARMENA S.A. do segmentu NC Lead

W okresie objętym niniejszym raportem Pharmena S.A. nie opublikowała raportów w systemie ESPI.

4. Kalendarz inwestora dotyczÄ…cy kwietnia 2014 r.

Do 14.05.2014 r. - publikacja raportu miesięcznego za kwiecień 2014 r.

Podstawa prawna: pkt. 16 Załącznika Nr 1 do Uchwały Nr 795/2008 Zarządu Giełdy z dnia 31 listopada 2008 r. - "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect".

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm