pieniadz.pl

Oświadczenie Zarządu Balticon SA w związku ze spadkiem kursu akcji Spółki.

04-03-2011

W związku z obserwowanym w ostatnich dniach spadkiem notowań akcji BALTICON S.A. w Alternatywnym Systemie Obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych Zarząd Spółki oświadcza, że nie widzi jakichkolwiek fundamentalnych przesłanek, tłumaczących obecną przecenę waloru.

Jak wskazują przytoczone poniżej fakty, sytuacja Spółki jest dobra. Co więcej - jest najlepsza w całej 20-letniej historii przedsiębiorstwa. Spółka jest największym emitentem w Alternatywnym Systemie Obrotu pod względem kapitalizacji, mogącym się przy tym wykazać bardzo wysoką płynnością akcji wprowadzonych do obrotu. Znajduje się również w ścisłej czołówce emitentów o największych obrotach operacyjnych, o najdłuższej historii biznesowej, a nawet o największym udziale w rynku, na którym działa.

Akcje założycielskie, będące własnością Baliticon sp. z o.o. (seria A i B) nie zostały wprowadzone do obrotu na rynku NewConnect. Pośród większych akcjonariuszy Balticon SA znajduje się spółka Nova Consult sp. z o.o. (seria C - 4% w kapitale zakładowym), która złożyła oświadczenie o niezmniejszaniu swojego zaangażowania. Pozostałe akcje (seria D i E - 4% w k.z.) stanowią free-float, i zważywszy na wolumen obrotów od pierwszego dnia notowań, wielokrotnie zmieniły właściciela.

W okoliczności, które zostały kolejno wymienione poniżej, przygotowania spółki do przenosin na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych (planowane w przyszłym roku) są jak najbardziej uzasadnione.

Przyczyn nieuzasadnionego spadku ceny akcji dopatrywać się można w dwóch obszarach: albo jest on związany z ogólnie niepewną atmosferą na giełdach, albo Spółka niedostatecznie informuje o odnoszonych sukcesach — co wynika z długofalowego i otwartego (pod względem ostatecznej wartości) charakteru podpisywanych kontraktów.

Przy tym wszystkim, mając na uwadze bardzo wysokie obroty dzienne i zachowanie kursu w momencie publikowania pozytywnych raportów EBI o zawartych umowach, nie można wykluczyć, że obserwowany spadek kursu jest wynikiem umyślnych działań spekulacyjnych.

Rekordowe wzrosty obrotów we wszystkich trzech obszarach prowadzonej działalności, zarówno w relacji kwartał do kwartału, jak i rok do roku, wyznaczyły przewidywalną dynamikę wzrostu organicznego, uwzględnioną w opublikowanych na bieżący rok prognozach finansowych. Równoległe zmiany na poziomie makroekonomicznym, przejawiające się w ogromnych inwestycjach bezpośrednich w infrastrukturę (morską, lądową, kolejową) w Polsce i na świecie nie zostały przez Zarząd wliczone przy uch sporządzaniu. Powodem takiego działania jest fakt, iż przełożenie znaczenia tych wielomiliardowych inwestycji na wzrost wolumenu obrotów w logistyce kontenerowej jest na obecnym etapie trudny do oszacowania.

Ponadto, Emitent przy wykorzystaniu własnych środków czyni inwestycje umożliwiające ekspansję w kilka branżowych nisz, które w naszym rejonie Europy nie zostały przez graczy konkurencyjnych zagospodarowane. Emitent współpracuje z największymi na świecie korporacjami z branży logistycznej i handlowej - z Chin, Australii, USA, Danii, Tajwanu czy Francji - z którymi wieloletnie kontrakty handlowe dają poczucie bezpieczeństwa w zakresie utrzymania osiągniętego poziomu obrotów, dając możliwość spokojnego zabiegania o nowe źródła przychodów. Przykładem może być najnowszy na Bałtyku terminal DCT w Gdańsku, który jako jedyny w Polsce może obsługiwać największe na świecie kontenerowce. Balticon jest jedynym pomiotem dzierżawiącym teren pod terminal przeładunkowy w tym miejscu i zamierza tę pozycję utrzymywać. Daje się także zauważyć zjawisko przeciążenia infrastruktury, szczególnie portowej, w największych portach starego kontynentu, takich jak Hamburg, Bremerhaven czy Rotterdam. Tworzy to szansę, którą polskie porty starają się wykorzystać, przejmując część tego ruchu.

Prognozy finansowe Emitenta na rok 2011 zakładają wzrost przychodów do poziomu co najmniej 38 mln zł oraz osiągnięcie zysku operacyjnego. Zdaniem Emitenta są to prognozy realne i zachowawcze.

W niniejszym oświadczeniu Zarząd zwrócił uwagę tylko na niektóre czynniki, wpływające na fundamentalną sytuację Spółki, jej standing finansowy oraz dalsze kierunki i siłę rozwoju. Zdaniem Emitenta to właśnie sytuacja fundamentalna Spółki powinna determinować wycenę walorów spółki publicznej. Balticon niezmiennie umacnia swoją pozycję, zarówno w zakresie doraźnych kontaktów i wyników, jak i budując fundamenty pod nadchodzącą prosperity w branży logistyki kontenerowej. Zdaniem Zarządu przejściowe spadki koniunktury czy ewentualne działania spekulacyjne nie mogą przeszkodzić fundamentalnej spółce, bazującej na 20-letniej historii biznesu dopracowanego w każdym detalu, w osiąganiu założonych celów strategicznych i ekonomicznych.

Podstawa prawna: § 3 ust. 1 Załącznika Nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu "Informacje Bieżące i Okresowe w Alternatywnym Systemie Obrotu".


Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm